Binaural Beat (BB). Meditačné nahrávky, ktoré ovplyvňujú frekvenciu mozgu
Binaural Beats fungujú na princípe, že cez jedno slúchadlo sa do ucha púšťa jedna frekvencia a cez druhé ucho iná frekvencia. Činnosť mozgu sa prispôsobí / upraví práve rozdielom medzi týmito dvoma frekvenciami. Keď bude cez jedno slúchadlo púšťaná frekvencia 400 Hz a cez druhé 410 Hz, mozog dosiahne frekvenciu 10 Hz.
Tieto frekvencie by mali byť potvrdené aj prístrojmi EEG.
Úloha Binaural Beats nie je dostať človeka do čo najnižších frekvencií, tie človek bez problémov dosiahne každý deň počas spánku.
Praktické využitie Binaural Beat je napríklad v prípade, že chcete počas meditácie stabilne udržať dlhší čas stav hraničiaci medzi bdením a spánkom, medzi vedomým a bezvedomým. (Bežný spánok je u väčšiny ľudí väčšinu času stav bezvedomia). Binaural Beats pomáhajú neupadnúť do spánku v prípade meditačných techník poležiace v posteli. Hovorím s vlastnej skúsenosti.
Treba si uvedomiť že Binaural Beats nie sú samo o sebe zázračnou mágiou. Vždy ste najdôležitejší Vy, Vaše vedomie. Binaural Beats sú len pomôcka.
Môžete si všimnúť zaujímavej sluchovej ilúzie ak počúvate len pravé alebo len ľavé slúchadlo v porovnaní s tým ak počúvate oboje naraz.
Pre vysvetlenie kontextu je dobré pripomenúť aj rôzne frekvencie mozgu, ktoré prevládajú počas rôznych stavov / činností človeka:
Mozgové vlny
-
Delta Vlny - (0,5 - 3 Hz) Bezvedomie, spánok
-
Theta Vlny - (4 - 7 Hz) Hraničiaci stav medzi spánkom a bdelosťou
-
Alpha Vlny - (8 - 12 Hz) Relaxácia
-
Mu Vlny - (7,5 - 12,5 Hz)
-
SMR Vlny - (12,5 - 15,5 Hz)
-
Beta Vlny - (15 - 30 Hz) Bežné vedomie
-
Gama Vlny - (> 30 Hz) Nadštandarde vysoká aktivita
Poznámka na okraj: zaujímavé, že mozog pracuje na relatívne veľmi nízkych frekvenciách.
Technická implementácia Binaural Beats. Stereo
Čo je to vlastne funkcia Stereo? Jedná sa o to, že daný zvukový súbor obsahuje dve zvukové stopy. Pravú a ľavú. Pre pravé a ľavé slúchadlo. Funkcia je dobre podporované v bežných programoch prehrávačoch podporuje ho aj YouTube.
V rámci pokročilej funkcionality a pokročilých programov ako napríklad FFMPEG je možné pridať aj tretiu mono stopu kedy ide daná zvuková stopa oboch slúchadiel. Môže sa jednať napríklad o hlasom navádzanú meditáciu, či iná meditačná hudba.
Program Audacity nepodporuje úplne vypnutie pravého alebo ľavého kanálu. Nepodporuje plnohodnotné oddelenie zvuku v pravom a ľavom kanáli.
Všimnite si, že drvivá väčšina slúchadiel majú označenie pravá a ľavá strana. Väčšinou písmenami R a L. Odvodené z anglického right a left.
Ďalšie technické podrobnosti
Vo všeobecnosti sa odporúča aby boli BB nahrávky vo bezstratovom formáte ako je .wav alebo .flac
Dosiahne sa tým najvyššia kvalita nahrávky.
Youtube nepodporuje bezstratový formát.
Stratový formát zaberá na disku omnoho menej dát, omnoho menej miesta, avšak na úkor kvality.
.flac je prakticky to isté čo .wav s tým rozdielom že .flac je kompresný formát, čo v praxi znamená, že na disku zaberá menej miesta. Približne polovicu ako wav. Nevýhoda o niečo vyššie hardvérové nároky počas prehrávania (ale pri počítačoch alebo telefónoch mladších ako 15 rokov je táto nevýhoda bezpredmetná a jednoznačne by som uprednostnil .flac pred wav).
Aby som sa presnejšie vyjadril tak .m4a, .ogg, .mkv, nie sú v pravom zmysle audio kodeky, audio formáty ale len kontajneri. Rôzne kontajneri podporujú rôzne kodeky. Do .ogg kontajnera dáte len Vorbis, .flac a možno aj .opus. M4a kontajner je spájaný prevažne len s aac kodekom.
Zo stratových formátov ja najviac odporúčaný .opus formát. Je najviac pokročilý a najviac udržovaný. Mp3 formát je dodnes najviac populárny, ale z pohľadu IT odborníkov zúfalo zastaralý a jednoznačne sa neodporúča používať.
.opus je používaný v YouTube videách, pre hlasové správy a telefonáty na Whatsapp.
Obrovská výhoda MKV kontajnera je to, že podporuje úplne všetky kombinácie audio a video kodekov. (Len ako taká poznámka na okraj vi videu máte osobitný oddelený audio a video kodek /stopu).
Opus je ako jediný audio formát veľmi aktívne udržiavaný. Hoci 99% ľudí počuje o tomto audio formáte prvý krát,v skutočnosti je to absolútny vrchol technológie s ktorým sa stretávame každý deň.
Vorbis už nie je tak často udržiavaný avšak stále má veľmi vysokú hodnotu na rozdiel o väčšiny audio formátov, ktoré už nie sú udržiavané vôbec. Používať mp3 je niečo podobné ako by ste dnes používali Trabant ako auto. Posledná údržba / aktualizácia tohto formátu bola pred 26 rokmi.
Ale to som už veľmi odbočil od témy. V prípade BB používame bezstratové formáty, nie stratoví.
Základné pravidlo: frekvencia sa má postupne znižovať
Ak sa chceme dosiahnuť cieľovú frekvenciu 4 Hz, po správnosti by sa mala frekvencia znižovať postupne z cca 16 Hz na 4 Hz. 16 Hz je cca stav bežnej bdelosti. Takto so to niekde čítal. V opačnom prípade sa frekvencia mozog nezmení na uvedené 4 Hz.
Z tohto dôvodu aj vidíte, že v predvolených nastaveniach v programoch Gnaural alebo Brain Wave Generator sa frekvencia postupne znižuje.
Podľa môjho názoru 99% rôznych nahrávok Binaural Beats sú odpadky, pretože nedodržujú toto pravidlo.
Toto môže byť aj dôvod prečo staršie vedecké výskumy hovorili o tom, že Binaural Beats ovplyvňujú frekvenciu mozgu a novšie výskumy skôr nie.
Nová generácia zabudla na múdrosti „starých otcov“. Nové nahrávky sú na nič.
Kým nové generátory Binaural Beats sú na nič, staré, stará škola majú svoje kvality.
Vedecké výskumy
-
Binaural Beat: A Failure to Enhance EEG Power and Emotional Arousal https://www.frontiersin.org/journals/human-neuroscience/articles/10.3389/fnhum.2017.00557/full
-
Binaural beat effect on brainwaves based on EEG https://ieeexplore.ieee.org/document/6530068
-
otázne je v akej kvalite nahrávky použili pri vedeckých výskumoch, akú mali metodológiu a čo sledovali. Človek sa do nižšej frekvencie mozgu dostane aj bez Binaural beat, stačí zažmúriť oči. Pri sledovaní stability frekvencie by mohli dôjsť výskumníci k zaujímavým záverom
Typy meditačných techník vhodné pre Binaural Beats
-
intenzívna relaxácia kostrových a mimických svalov
-
práca s energetický telom
-
práca s čakrami
-
meditácia ťažkého tela, ťažknutia končatín a podobne
Program Gnaural. Generátor Binaural Beats
Veľmi starý, zato stále použiteľný program. Nakoľko je open source, ľubovoľný programátor ho môže odovzdať na GitHub a vyvíjať ďalej.
Autor tvrdí, že hroty vo frekvenciách používa preto, aby počas meditácie človek nezaspal. Krátkodobé zvýšenie frekvencie.
Tvrdí, že lepšie to funguje pri nižšej základnej frekvencii.
(Problém, že veľmi nízke frekvencie sú dosť nepríjemné na počúvanie a extrémne nízke frekvencie sú pre ľudské ucho nepočuteľné. S nízkymi frekvenciami to netreba preháňať).
Vyššiu frekvenciu má v ľavo a nižšiu v pravo v predvolených nastaveniach.
Gnaural podporuje Android verziu. Nevýhoda že táto verzia nepodporuje generovanie audio súborov, neumožňuje úpravu a prispôsobenie BB. Funguje iba na starých verziách Androidu.
Podporuje .deb Linux verziu a Windows verziu. Obe majú chybu / nedostatok že neumožňujú pridať vlastné zvuky. Programátor je schopný tieto problémy odstrániť ďalším vývojom.
Podpora Java verzie.
Do ľavého ucha púšťa vyššiu frekvenciu
BrainWave Generator. Generátor Binaural Beats
Stará škola. Posledná verzia programu bola vydaná myslím v roku 2005. Zato program má moje sympatie a oceňujem jeho kvality. Nové program nestoja za nič.
Aplikácia už nie je kompatibilná s modernými verziami Windowsu a dochádza k častým pádom programu. Ako to minimalizovať?
Postupovať napríklad podľa nasledujúceho návodu – režim kompatibility.
Dva prístupy k Binaural Beats. Frekvencia základového zvuku a generovanie úderov
-
Frekvencia základového zvuku – hore popísaná metóda
-
Generovanie úderov – predstavte si že bubeník pravidelne robí údery. Nahrávku týchto úderov zrýchlime v editore mnoho krát, že sa bude jednať napríklad o 50 úderov za sekundu. Do druhého slúchadla dáme frekvenciu úderov 46 úderov za sekundu. Omnoho jednoduchšie je takto generovať syntetický zvuk pomocou softvéru.
Audacity plugin
Veľký potenciál vidím v tom, ak by nejaký programátor vytvoril Binaural beats generátor ako open source plugin do zvukového editora Audacity. 100-krát menej roboty ako programovať takýto program úplne od kostry. Plugin musí mať ale aspoň také funkcionality ako má Gnaural alebo Brain Wave Generator. Pridať aj funkcionalitu generovania hore uvedených úderov.
SOFA (Spatially Oriented Format for Acoustics)
FFMPEG vytvorenie troch kanálov / stôp. Pravý, ľavý, obojstranny
ffmpeg -i vstup.wav -i vstup2.wav -i vstup3.wav \
-filter_complex "[0:a][1:a][2:a]join=inputs=3:channel_layout=5.1[a]" -map "[a]" vystup.wav
Audacity trojkánalový zvukový súbor
Predsa som našiel spôsob ako sa dá vytvoriť zvukový súbor pri ktorom jeden kanál sprostredkuje zvuk do pravého slúchadla, druhý kanál/stopa do ľavého slúchadla a tretia stopa do oboch slúchadiel. Do stereo dvojkanálového súboru pridajte aj ešte jednu mono stopu. (Mono stopa ide do oboch slúchadiel)
Následný postup:
-
exportovať audio
-
vlastné mapovanie
-
konfigurovať
-
uložiť/exportovať v predvolených nastaveniach
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára